434982-001 HP RJ-45 1Gb 1-Port 1000Base-T Giga-bit Ethernet PCI-e
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 434982-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- 1000Base-T
- PCI-Express
- RJ-45
- Single Port
- Server Network Adapter
- Retail Part #: 434982-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP NC110T PCI Express Gigabit Server Adapter, Ethernet PCIe network interface card with a single RJ-45 port that complies with all IEEE 802.3 standards. It provides a high bandwidth 1GbE network speed that fully supports high-end servers.The RJ-45 port operates over copper patch cable, allowing an operating distance of 100m.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Device Type: | Network Adapter |
| Interface: | PCI-Express x 1 |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| Data Link Protocol: | Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Total Number of Ports: | Single Port |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Network RJ-45 Ports: | 1 |
Dimensions Specifications | |
| Width: | 5.1 in |
| Height: | 2.7 in |
| Depth: | 2.7 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |